בר מצווה בכותל,  מקווה

מקווה תוף

בס"ד

שלום לכל החברים

הרבה מאוד זמן לא כתבתי מאמר או עידכנתי את הבלוג. מי שעשה זאת זו אשתי או ילדיי.

סוף סוף בסיעתא דשמיא רצינית סיימתי פרוייקט של בניית מקווה בחצר ביתי ביישוב תקוע.

העבודה על המקווה היתה עבודה עברית, בנינו אותו אני וחברי שיחיה חנן יהודה הכהן. העבודה התבצעה בימים ראשון, שלישי ורביעי. אתם בטח שואלים את עצמכם מדוע רק שלושה ימים בשבוע?, התשובה היא כי בימים שני וחמישי היינו חברי להקת תופי שמחה עובדים באירועים של בר מצווה בכותל עם תופים ושופרות. אז במשך 4 חודשים השבוע התחלק לשלושה – 1. עבודה במקווה 2. עבודה עם תופים ושופרות של אירועי כותל 3. שבת קודש, מנוחה.

בור המקווה בעת החפירה לפני יציקה
בור המקווה בעת החפירה לפני יציקה

את העבודה על המקווה התחלנו אני וחברי אהוד, שהוא הפרטנר שלי לנגינה של אירועים בכותל. התחלנו את פרוייקט המקווה בחפירה של בור, כלומר בור גדול שמחולק ל – 2 בורות. אחד מהם הוא המקווה והשני הוא בור האוצר. מקווה מחולק ל 2 בורות, האוצר הוא בור שמתמלא אך ורק ע"י מי גשמים שנשפכים בצורה טבעית אל תוך הבור ללא מגע יד אדם וללא מגע של סוג מתכת כלשהיא, כלומר כל המרזבים וכל הגג חייב להיות מבטון או פלסטיק, מפני שברזל טופס טומאה ומטמא את המיים. לאחר מכן כאשר בור האוצר מלא, הרעיון הוא להזריע את בור האוצר במי ברז ולשופכם בצורה טבעית על ידי הפרשי גבהים אל תוך המקווה. ישנה שיטה שנייה אשר לא השתמשנו בה שהיא "השקה", כאשר בור האוצר מלא במי גשמים ממלאים את בור המקווה במי ברז ואז עושים חור בין הקירות באמצע הגובה ואז המיים נושקים אחד לשני. שיטת ההזרעה היא יותר מהודרת כי יש חילוף יותר גבוה של מים באוצר ואז הוא מתנקה יותר.

נשמע מסובך, אבל לאורך כל המאמרים יהיו תמונות אשר יסבירו את כל תהליך העבודה.

עבודה עם מערבל בטון לאורך כל הבנייה לאחר שחפרנו את הבור, אני ואהוד – צוות מתופפים בכותל, התחלנו אני וחנן את העבודה הרצינית על המקווה. כל העבודה היתה ללא תוכנית, כלומר מתחילים בעבודה והקדוש ברוך הוא מוביל אותנו, וב"ה הוא הוביל אותנו בסיעתא דשמייא רצינית. במהלך העבודה עבדנו כמעט ללא פלס כדי שהקירות ייצאו עקומים, כמו פעם משנים קדמונית שהיה מעניין ולא מרובע.

לאחר חפירת הבור עשינו יציקה של ריצפה ראשונה של בור המקווה ובור האוצר. זו יציקה התחלתית שעזרה לנו לבנות בלוקים עליה, והבלוקים שמשו מעין קיר של התפסנות החיצונית. לאחר מכן צבענו את כל היציקה והבלוקים בזפת כדי שלא יכנס רטיבות מתחת לאדמה "וירטיב את המקווה".

זפת קר על הבלוקים
זפת קר על הבלוקים

כמו שיש בור אוצר – ככה יש גוף עץ של תוף. כמו שיש בור של מקווה – ככה יש עור של עז על התוף. כמו שיש קירות למקווה ולאוצר – ככה יש חבלים שמותחים את התוף. כמו שיש מים באוצר – ככה ישנם מכות שונות על התוף. כמו שיש מים מוזרעים במקווה ככה יש נגינה על התוף.

המשך יבוא….

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *